Zapraszamy do Sułomina na I Festiwal Folkloru
Zapraszamy do udziału w I Festiwalu Folkloru, który odbywać się będzie w dniach 20-23 lipca br.
I Festiwal Folkloru to impreza odbywająca się w ramach wydarzenia kulturalno-muzycznego pod nazwą „Western Piknik-Folk, Blues, Country & Bluegrass Festival”.
Oganizatorzy jubileuszowego, dwudziestego już, Western Pikniku, chcą zaangażować ludność wiejską z obszaru województwa zachodniopomorskiego oraz turystów do w I Festiwalu Folkloru, który będzie się odbywał się w maleńkiej wsi Sułomino - przed laty nikomu nieznanej, obecnie będącej stolicą country, folku, bluesa i bluegrassu na Pomorzu.
Poprzez odbywający się tu co roku event muzyczno-turystyczny miejsce to stało się znane również naszym sąsiadom zza zachodniej granicy. Sporą część gości stanowią Niemcy, ale również inne narodowości m.in. Szwedzi, Czesi, Duńczycy, Słowacy i Holendrzy. Wieś Sułomino, leżąca nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego, na granicy Wolińskiego Parku Narodowego, jest miejscem idealnym dla wszelkich form turystyki wiejskiej. Można uprawiać tu wędkarstwo, kajakarstwo, wędrówki piesze i rowerowe, biwakować.
Na miejscu znajduje się przystań, która cyklicznie przyjmuje wycieczki katamaranów. Dla odwiedzających stworzona została „Galeria Ptaków” - ścieżka ornitologiczna. Głównym celem jej utworzenia była funkcja edukacyjna, prezentująca walory środowiska oraz bogactwo gatunków ptaków charakterystycznych dla tego terenu. W ramach infrastruktury scieżki stworzono punkt obserwacyjny – wieżę widokową. Malownicze tereny Sułomina przyciągają turystów z namiotami ceniących odpoczynek na łonie natury oraz towarzystwo różnych gatunków ptaków i zwierząt.
Odbywający się w tak malowniczej scenerii I Festiwal Folkloru będzie promował kulturę wiejską z całą jej gamą tradycji, zwyczajów i folkloru.
W ramach I Festiwalu Folkloru przewidziano:
1. występ zespołu Rokiczanki
Tworzą go pasjonaci muzyki ludowej.
Zespół składa się ze śpiewaków- miłośników kultury ludowej, poświęcających się propagowaniu polskiej tradycji oraz muzyków, którzy w doskonały sposób łączą instrumentalną wirtuozerię z tradycyjnymi melodiami muzyki ludowej. Tym co wyróżnia zespół na polskiej scenie muzycznej jest miłość do tradycji, folkloru oraz chęć przekazywania dalej wspólnego narodowego dziedzictwa. Występ zespołu zapewni łączność dawnej i współczesnej kultury ludowej oraz jej przybliżenie szerszej grupie odbiorców.
2. Warsztaty oraz konkurs „Strachy na wróble”
a/. Konkurs- uczestnicy dostarczają projekt stracha na wróble, który następnie zostanie przez nich wykonany na miejscu odbywania się wydarzenia.Wykonane prace zostaną rozmieszczone wzdłuż drogi Sułomino- Płocin-Wolin wraz z imieniem i nazwiskiem autora pracy tworząc „Galerię Przy Drodze”.
b/. warsztaty- nadesłane projekty zostają zrealizowane w ramach przeprowadzonych w Sułominie warsztatów. Uczestnicy na miejscu, samodzielnie lub we współpracy z innymi osobami „powołują” strachy do życia.
Forma konkursowo-warsztatowa będzie bodźcem dla aktywizacji mieszkańców okolicznych miejscowości i integracji miejscowych z odwiedzającymi ten region oraz wpłynie na atrakcyjność agroturystyczną regionu.
3. Konkurs dla sołectw oraz kół gospodyń wiejskich– wyroby artystyczne ze słomy. Zaproszenie sołectw oraz kół gospodyń wiejskich do wykonania artystycznych wyrobów ze słomy.
Wszystkie dostarczone prace zostaną wyeksponowane podczas wydarzenia wraz z nazwą sołectwa/koła, które praca reprezentuje. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji oraz promocja dziedzictwa kulturowego.
4. Pokaz wyrobów artystycznych ze słomy. Pokaz przeprowadzony przez artystę i znawcę tej dziedziny. Pokaz ma na celu przybliżenie szerszej publiczności elementu wiejskiej sztuki ludowej.
5. Pokaz taneczny- amatorskie zespoły dziecięce. Zaproszenie do udziału amatorskich zespołów dziecięcych z terenu województwa zachodniopomorskiego. Pokaz ma na celu zaangażowanie najmłodszej grupy uczestników z obszarów wiejskich, do udziału w projekcie.
6. Eko - Targ
7. Stoisko informacyjne LGD „Partnerstwo w Rozwoju”
8. Punkt edukacji ekologicznej