Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

(wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Stroiki bożonarodzeniowe oraz spotkanie wigilijne

17.12.2010

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zorganizował w dniach od 29 listopada do 11 grudnia 2010 r. cykl warsztatów pn. „Stroiki okolicznościowe bożonarodzeniowe - zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi” oraz spotkanie wigilijne dla kobiet wiejskich wraz z seminarium „Boże Narodzenie w kuchni polskiej”.

Wydarzenie realizowane było w ramach zapisów Planu Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2010-2011 funkcjonującego w Wydziale Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Terminarz warsztatów:

L.p.

Miejsce szkolenia

powiat

termin

1.      

Dzikowo

powiat wałecki

29-11-2010

2.      

Biesiekierz

powiat koszaliński

1-12-2010

3.      

Postomino

powiat sławieński

2-12-2010

4.      

Żarowo

powiat stargardzki

2-12-2010

5.      

Wiekowice

powiat koszaliński

3-12-2010

6.      

Bobolice

powiat koszaliński

6-12-2010

7.      

Krzywin

Powiat gryfiński

7-12-2010

8.      

Dargikowo

powiat białogardzki

8-12-2010

9.      

Daszewo

powiat białogardzki

8-12-2010

10.  

Gryfice

powiat gryficki

8-12-2010

11.  

Będzino

powiat koszaliński

9-12-2010

12.  

Brzeście

powiat sławieński

9-12-2010

13.  

Dunowo

powiat koszaliński

10-12-2010

14.  

Wyszewo

powiat koszaliński

10-12-2010

15.  

Mścice

powiat koszaliński

10-12-2010

16.  

Dołuje

powiat policki

10-12-2010

17.  

Kołbaskowo

powiat policki

11-12-2010

Z tradycją świąt bożonarodzeniowych nieodmiennie wiąże się wykonywanie stroików bożonarodzeniowych. ZODR w Barzkowicach stara się kontynuować ten zwyczaj i krzewić go wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Warsztaty kierowane były głównie do mieszkańców obszarów wiejskich, w tym również do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Celem warsztatów było kultywowanie tradycji w rękodzielnictwie ludowym, promowanie różnorodnych form aktywności, ale także integracja mieszkańców obszarów wiejskich.

W tym roku przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowany został cykl warsztatów dotyczących wykonywania stroików bożonarodzeniowych. Uczestnicy warsztatów mogli nauczyć się wykonania podstawowej konstrukcji stroików i harmonijnych, pomysłowych kompozycji. Do wykonania prac użyto głównie materiałów naturalnych: gałązek świerku, cyprysików, żywotnika, owoców jarzębiny, orzechów włoskich, szyszek, a także tradycyjnych bombek i świec.

Zajęcia odbywały się w małych, kameralnych grupach liczących po 15-20 osób. W tym czasie świetlice wiejskie zmieniły się w prawdziwy warsztat pracy. Prowadzącymi zajęcia były osoby profesjonalnie znające sztukę wykonywania stroików i kompozycji florystycznych.

W dniu 7 grudnia 2010 r. w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbyło się spotkanie wigilijne dla zachodniopomorskich kobiet wiejskich. Podczas spotkania odbyło się seminarium, w trakcie którego przeprowadzona została prelekcja „Boże Narodzenie w kuchni polskiej”, którą przeprowadziła Pani Bożena Szymczyk.
Uczestnikami seminarium były przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich m.in. z Kani, Sulina, Białej, Żarowa, Nosowa, Barzkowic, Dzwonowa, Mielęcina i gm. Chojna oraz producenci produktów regionalnych i tradycyjnych z województwa zachodniopomorskiego.

Uczestnicy wysłuchali kolęd w wykonaniu zespołu kameralnego „SUCETTE”, który swoim wystąpieniem nadał świąteczny nastrój spotkania, dostarczając uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

Ważnym elementem spotkania był „Festiwal tradycyjnych potraw wigilijnych”, którego ideą była popularyzacja polskich tradycji bożonarodzeniowych i potraw regionalnych oraz poszanowanie i ochrona obyczajów kulturowych wsi zachodniopomorskiej.

Ponadto zaprezentowano produkty regionalne i tradycyjne z województwa zachodniopomorskiego, m.in.: produkty z róży fałdzistolistnej (konfitura z płatków róży i konfitura z owoców róży według dawnych receptur Państwa Bożeny i Ryszarda Jaszczowskich), kaziukowe serducha (Pani Ireny Śmiałek) oraz miód drahimski (rzepakowy, lipowy, gryczany i wielokwiatowy Pana Grzegorza Fujarskiego).

Uczestniczki spotkania przygotowały tradycyjne potrawy wigilijne, sporządzone według własnych receptur. Na wigilijnym stole znalazły się m.in.: ryba z brzoskwiniami, ryba po japońsku, pierogi z kapustą i grzybami, zupa rybna, kutia, pierogi pieczone z grzybami, śledź w pomidorach z pieczarkami, śledź pod pierzynką, ryba po grecku, kapusta z fasolą, groch z kapustą, śledź w sosie jogurtowym, jajka faszerowane, pieczarki opiekane w cieście na piwie, kompot z suszu oraz bożonarodzeniowe ciasta.

Podczas spotkania wigilijnego przygotowana została wystawa rękodzieła ludowego. Prezentowane prace wykonane zostały przez uczestniczki warsztatów rękodzielniczych „Polska wiklina” oraz „Rękodzieło tradycyjne w praktyce - frywolitka”, które odbyły się w czerwcu 2010 r. w Barzkowicach.

Spotkanie wigilijne to nie tylko główny akcent kulinarny polskich Świąt Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim symbol tradycji i przynależności kulturowej. Wieczerza wigilijna była doskonałą okazją do spotkania oraz integracji środowiska wiejskiego. Ważne jest, by kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom tradycje wielowiekowej przeszłości kuchni polskiej.


Portale regionalne
mapa

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009