Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

(wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Alternatywne źródła dochodu w rolnictwie na przykładzie nowych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej

01.08.2011

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach zorganizował dwa seminaria wyjazdowe pn. „Alternatywne źródła dochodu w rolnictwie na przykładzie nowych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej”. Seminaria połączone były z wyjazdem do gospodarstw rolnych na Pomorzu Zachodnim, które nastawione są na produkcję zwierzęcą i roślinną.

W dniach 30-31 maja 2011 r. rolnicy ze wschodniej części województwa zachodniopomorskiego i studenci kierunku Techniki Rolnej i Leśnej Politechniki Koszalińskiej udali się do gospodarstw znajdujących się w miejscowościach Warnino, Zielnowo, Darłowo Zachodnie i Damna. Z kolei w dniach 9-10 czerwca 2011 r. rolnicy z zachodniej części województwa zachodniopomorskiego i studenci Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzięli udział w seminarium wyjazdowym w miejscowościach Wołczkowo, Cedynia, Barzkowice i Baniewice.

Łącznie w seminarium uczestniczyły 122 osoby, w tym 3 pracowników naukowych, 4 doktorantów i 22 studentów z Politechniki Koszalińskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz 93 rolników i doradców rolnych.

Celem seminarium wyjazdowego było zaprezentowanie gospodarstw ekologicznych, które w swojej działalności nastawione są na hodowle danieli i czystorasowego bydła mięsnego.

Część teoretyczna seminarium została zrealizowana poprzez wykłady przeprowadzone m.in. przez dr inż. Tomasza Piskiera z Politechniki Koszalińskiej i dr inż. Stanisława Pużyńskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz specjalistów doradztwa ZODR Barzkowice i firmy Vaderstad.

Uczestnicy seminarium mieli możliwość zapoznania się z obiektami inwentarskimi, różnymi rasami zwierząt i sposobem ich żywienia, z wymogami higieniczno-weterynaryjnymi oraz dowiedzieli się o opłacalności stosowania alternatywnych kierunków produkcji zwierzęcej. Podczas seminarium zaprezentowana została metoda bezorkowej uprawy gleby pod zboża oraz pokazane zostały poletka badawcze i doświadczalne w trakcie wegetacji zbóż, a także poletka pod nazwą „edukacja na błędach”. W poletkach tych celowo popełniono błędy w agrotechnice uprawy zbóż, aby pokazać rolnikom, że należy przestrzegać zasady prawidłowej agrotechniki, co przekłada się na wysokość plonów.

Odbyte seminarium zachęci uczestników do rozwijania i dywersyfikacji kierunków produkcji rolnej i zwierzęcej oraz przyczyni się zastosowania nowych usprawnień technicznych w ich gospodarstwach, a tym samym przyczyni się do poprawy opłacalności ekonomicznej produkcji.

Przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zadeklarowali, że to wspólne przedsięwzięcie jest początkiem współpracy pomiędzy pracownikami nauki i pracownikami reprezentującymi praktykę rolniczą, co zaowocuje w przyszłości nowymi wspólnymi projektami.

GALERIA

 


Portale regionalne
mapa

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009