Jarmark Dziedictwa Kulturowego w Rzeczycy Wielkiej
W dniu 8 września 2012 roku w Rzeczycy Wielkiej odbył się „Jarmark Dziedzictwa Kulturowego”. W tegorocznym Jarmarku udział wzięło ponad 1,5 tys. osób.
Miejscem wydarzenia był plac przy świetlicy wiejskiej, który tak jak i cała miejscowość, został barwnie przystrojony wstążkami, kłosami zbóż, kukłami ze snopów zboża i barwnymi kwiatami.
Jarmark dziedzictwa kulturowego, został poprzedzony mszą dziękczynną za plony w kościele w Rzeczycy Wielkiej. Tuż po mszy barwny korowód składający się z zespołów ludowych, sołectw, władz gminy, zaproszonych gości oraz uczestników Jarmarku, udał się na miejsce wydarzenia. Tutaj został otworzony ceremoniał żniwny, polegający na złożeniu chleba na ręce burmistrza Polanowa przez Starostów Dożynek. Następnie tradycyjnie dzielono się chlebem z gośćmi i wszystkimi uczestnikami Jarmarku.
Po uroczystej inauguracji rozpoczęły się prezentacje kulturalne. Jako pierwszy wystąpił zespół wokalny Rzepczyno, a następnie kolejno zespoły ludowe Olszyna, Halinki oraz Wrzosy.
Po występach przeprowadzono konkursy, w tym jeden skierowany głównie dla rolników pn. „Higiena i bezpieczeństwo w rolnictwie”. W Turnieju Sołtysa zmagali się przedstawiciele sołectw. Zabawna rywalizacja siedmiu kobiet polegała na zwijaniu asfaltu, zbijaniu jajka, obierania jabłka z najdłuższą obierką oraz jeździe na taczce z biciem balonów cepem. Dobrą zabawę, zapewnił również Pokaz mody ekologicznej, w którym niebywała fantazja stylistów, ukazała stroje skrojone z różnorakich materiałów: liści, trawy, folii, sznurka oraz papieru.
W trakcie Jarmarku ogłoszono wyniki konkursu „Wieś Naszą Pasją”, który składał się z trzech kategorii:
Kategoria I „Moja wieś”: konkurs fotograficzny, który obejmował wykonanie fotografii przedstawiających obszary wiejskie.
Powołana Komisja Konkursowa wyłoniła 12 laureatów w trzech kategoriach wiekowych: 7 - 12 lat, 13 - 18 lat i powyżej 18 lat. Wystawa fotograficzna została zaprezentowana w świetlicy wiejskiej i cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Kategoria II „Przysmak regionu”: celem konkursy było poszukiwanie regionalnych przysmaków charakterystycznych dla Pomorza Zachodniego, które mogą wzbogacić ofertę turystyczną i stać się jego wizytówką.
W konkursie zaprezentowano 13 dań, przygotowanych z produktów ekologicznych. Komisja Konkursowa wyłoniła 3 laureatów w trzech kategoriach: danie mięsne, danie jarskie i danie rybne.
Danie mięsne: Pani Bogusława Konieczna z Jacinek
"Królik w śmietanie"
Danie jarskie: Pani Anna Wyrzykowska z Bukowa
"Cukinia faszerowana"
Danie rybne: Pani Ewa Pęczak z Jacinek
"Filet z dorsza"
Kategoria III "Wieniec Dożynkowy": prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu Województwa Zachodniopomorskiego.
Do konkursu zgłoszono 11 wieńców dożynkowych. Przygotowane wieńce, zostały zaprezentowane podczas uroczystego korowodu dożynkowego.
I miejsce: sołectwo Jacinki
II miejsce: sołectwo Bukowo
III miejsce: sołectwo Gołogóra
Wyróżnienie: sołectwo Żydowo
GALERIA