Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

(wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazdy studyjny LGD do Czech

24.05.2013

W dniach 7-10 maja 2013 r. Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Lider Pojezierza” zorganizował wyjazd studyjny Lokalnych Grup Działania Województwa Zachodniopomorskiego do Hradec nad Moravici w Czechach. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń pomiędzy LGD z Czech i Polski dotycząca realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju oraz zrealizowanych projektów w ramach programu Leader.

W wyjeździe do Czech udział wzięli przedstawiciele Lokalnych Grup Działania Województwa Zachodniopomorskiego, producenci zachodniopomorskich produktów regionalnych oraz zespół muzyczny „Dębniacy”.

Pierwszego dnia wyjazdu uczestnicy projektu wzięli udział w Festynie i targach potraw regionalnych. Wydarzenie zorganizowane zostało przez LGD z Czech, natomiast LGD z Województwa Zachodniopomorskiego zostały zaproszone do współorganizacji obu wydarzeń. Festyn upamiętniał legendę z 965 roku, mówiącą o spotkaniu się w zamku Hradec nad Moravici orszaku ślubnego córki czeskiego księcia Bolesława I - Dąbrówki, z orszakiem polskiego księcia Mieszka I. Natomiast w czasie targów potraw regionalnych producenci produktów regionalnych z Czech i Polski zaprezentowali swoje regionalne wyroby. Przedstawiciele zachodniopomorskich LGD ubrani w X-wieczne stroje promowali produkty tradycyjne z Pomorza Zachodniego, a chleb na liściach tataraku, chleb wiejski oraz twaróg robiony metodą tradycyjną okazały się doskonałą reklamą naszego regionu.

Drugiego dnia wyjazdu LGD z Czech i Polski wzięły udział w warsztatach i konferencji pn. „Wspólna historia – powrót Mieszka I”. Celem konferencji była wymiana doświadczeń i informacji z zakresu organizacji imprez historycznych przez LGD. W ramach konferencji wygłoszone zostały referaty: „Wydarzenie historyczne, jako podstawa budowania atrakcji dla turystów” i „Schemat postępowania przy tworzeniu atrakcji historycznej”. W konferencji i warsztatach udział wzięły LGD z Województwa Zachodniopomorskiego oraz Czeskie LGD m.in.: Místní akční skupina Nízký Jeseník, občanské sdružení, Místní akční skupina Opavsko, Místní akční skupina Regionu Poodří, o.s., Rozvoj Krnovska o.p.s., RÝMAŘOVSKO, o.p.s., Místní akční skupina Hlučínsko, Rozvoj Krnovska o.p.s., Místní akční skupina Bohumínsko - zájmové sdružení právnických osob, MAS Jablunkovsko, z.s.p.o. oraz MAS Lašsko. Po konferencji odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy wypracowali wspólne projekty współpracy z zakresu produktu turystycznego, które mogą być wspólnie zrealizowane przez LGD Czech i Polski, w tym m.in. „Wojny Husyckie”, „Wielkie bitwy wojny 30-letniej – bitwa pod Granowem” oraz wykorzystanie legendy o trzech braciach Lechu, Rusie i Czechu.

Na zakończenie konferencji i warsztatów podpisany został pomiędzy Zachodniopomorską Siecią Leadera a Lokalnymi Grupami Działania z Czech list intencyjny, dotyczący realizacji wspólnych projektów w celu nawiązywania różnych form współpracy między podmiotami działającymi na obszarach wiejskich po obu stronach granicy.

Następnie uczestnicy wyjazdu zwiedzali projekty zrealizowane w ramach programu Leader przez LGD z Czech. Uczestnicy odwiedzili odnowiony Młyn u Wodnika Slamy oraz wyremontowany budynek ochotniczej straży pożarnej i szkoły społecznej w miejscowości Vertkovice.

Ostatniego dnia wyjazdu nasze LGD wzięły udział w seminarium na temat tworzenia aplikacji w telefonach komórkowych, dzięki którym możliwe jest informowanie turystów o atrakcyjności odwiedzanego obszaru oraz zamienianie informacji tekstowych na głosowe. Seminarium organizowane było przez Lokalne Grupy Działania ze Słowacji. Było ono przyczynkiem do zorganizowania wspólnej konferencji na temat metod promocji obszarów wiejskich objętych Lokalną Strategią Rozwoju przez każde LGD. Informacje z seminarium zostaną wykorzystane do tworzonego projektu współpracy przez pięć LGD z Czech i Polski pod nazwą Włóczykije Pojezierza.

Na zakończenie wyjazdu LGD „Partnerstwo Drawy” zaprosiła przedstawicieli LGD z rejonu Moraw do przyjazdu do Polski, podczas którego stworzony zostanie mobilny przewodnik turystyczny. Ponadto dzięki wyjazdowi udało się nawiązać współpracę pomiędzy szkołą podstawową w Krzęcinie a szkołą z miejscowości Vresina, która polegać ma na wymianie uczniów pomiędzy obiema szkołami.

GALERIA

 


Portale regionalne
mapa

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009