"Forum Lokalnych Grup Działania" w Supraślu
W dniach 13-14 maja 2013 r. w Supraślu odbyło się „Forum Lokalnych Grup Działania”. Województwo Zachodniopomorskie reprezentowane było przez: Stowarzyszenie „Lider Wałecki”, LGD „Powiatu Świdwińskiego”, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo w Rozwoju”, Stowarzyszenie LGD „Gryflandia”, Stowarzyszenie "WIR" - Wiejska Inicjatywa Rozwoju, Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gminy Powiatu Goleniowskiego, Stowarzyszenie „Lider Pojezierza”, Stowarzyszenie „Centrum Inicjatyw Wiejskich”, LGD „Siła w Grupie”, Stowarzyszenie LGD „Ziemia Pyrzycka” oraz Dolnoodrzańską Inicjatywę Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Na konferencję przybyło ponad 300 przedstawicieli Lokalnych Grup Działania, urzędów marszałkowskich oraz sekretariatów regionalnych KSOW. W konferencji czynny udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i instytucji administracji z Finlandii, Francji, Węgier i Litwy. W trakcie konferencji przedstawiciele zagranicznych instytucji podkreślali znaczenie lokalnych grup działania dla rozwoju obszarów wiejskich. Działalność LGD przyczynia się do aktywizacji mieszkańców wsi, tworzenia nowych miejsc pracy oraz współpracy mieszkańców wsi, czego rezultatem jest tworzenie organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich.
Ważnym elementem Forum były dyskusje nad zakończeniem wdrażania Osi LEADER PROW i wnioskami, które płyną z tego procesu. Wszystkie LGD jednogłośnie opowiedziały się za jak najszerszym wdrożeniem Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) na obszarze całego kraju oraz uznano, że bezwzględnie należy skorzystać z szansy, jaką stanowi zapis zawarty w art. 110 Wspólnych Ram Strategicznych, mówiący o powiększeniu o 10% maksymalnej stopy współfinansowania ze środków Unii Europejskiej, w przypadku, gdy całość osi priorytetowej jest realizowana m.in. w ramach rozwoju kierowanego przez lokalną społeczność.
Przedstawiciele LGD województwa zachodniopomorskiego zdobyli wiedzę na temat możliwych rozwiązań i pojawiających się barier w procesie programowania podejścia LEADER w Polsce w latach 2014-2020 ze szczególnym uwzględnieniem RLKS oraz realizacji dobrych przykładów podejścia LEADER dzięki wymianie doświadczeń z innymi LGD.
Nawiązane kontakty oraz doświadczenie zdobyte w wyniku udziału w Forum przyczyni się do realizacji nowych projektów przez LGD województwa zachodniopomorskiego. Udział w tego rodzaju przedsięwzięciu pokazał, iż jest to najlepszy sposób na rozwój, wymianę doświadczeń i wiedzy, a także łagodzenie barier współpracy.
Istnieje konieczność organizowania tego typu wyjazdów, ponieważ najlepszym sposobem na rozwój regionu jest konsolidacja w formie partnerstw, wymiana doświadczeń i wiedzy, a także złagodzenie barier we współpracy, które powoduje zwiększenie potencjału i ułatwienie dostępu do funduszy.