Żdżary i Łaniewo z nową siecią wodociągową dzięki PROW
Żdżary i Łaniewo – dwie wsie w powiecie goleniowskim - zostały w pełni skanalizowane. Oprócz kanalizacji sanitarnej powstała tam również nowa sieć wodociągowa. Ponad 2 miliony złotych stanowiło wsparcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Projekt został wykonany w ramach działania 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”. Prace trwały w latach 2010-2012. Inwestorem były Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.
- Efektem jest poprawa warunków życia i zdrowia mieszkańców Zdziar i Łaniewa. Jako mieszkaniec powiatu goleniowskiego mogę zapewnić, że tak się właśnie stało. Zresztą wszystkie inwestycje prowadzone przez Goleniowskie Wodociągi i Kanalizację, gdzie pracowałem przez kilka lat, są mi niezwykle bliskie. Cieszy fakt, że z pomocą przyszło wsparcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Okazuje się, że wachlarz możliwości proponowany przez PROW jest ogromny. Dofinansowanie można bowiem pozyskać nie tylko na budowę placów zabaw, remonty świetlic wiejskich czy organizację imprez kulturalnych, a także na inwestycje na rzecz ochrony środowiska naturalnego - mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Żdżary i Łaniewo to dwie wsie położone na terenach wiejskich Gminy Goleniów, w pobliżu rzeki Iny oraz Jeziora Dąbie. Brak sieci wodociągowej oraz groźba zanieczyszczenia ściekami obszarów Natura 2000 (Dolina Dolnej Odry i Puszcza Goleniowska) były dodatkowymi argumentami za podjęciem odpowiednich kroków mających chronić środowisko.
Zakres inwestycji obejmował wybudowanie ponad 4 kilometrów sieci wodociągowej, która połączyła Żdżary i Łaniewo z istniejącym w Goleniowie systemem zaopatrzenia w wodę. Ponadto wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej o długości prawie 8 kilometrów wraz z 5 przepompowniami. Pozwoliło to na likwidację bezodpływowych zbiorników i dało możliwość podłączenia do niej się blisko 100 nieruchomości.
Inwestycja zapewniła mieszkańcom niezawodne i spełniające wymogi jakościowe źródło wody oraz ograniczyła możliwość niekontrolowanej emisji zanieczyszczeń i ściekowych do wód i gleby.
- Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji w dwóch podgoleniowskich miejscowościach niewątpliwie poprawiła warunki życia, zdrowia, a przede wszystkim komfort codziennego funkcjonowania gospodarstw domowych. Niezawodny dostęp do wody i kontrola emisji zanieczyszczeń, to podstawa zdrowego i normalnego życia w skupiskach ludzkich. Co ważne, dzięki tej inwestycji zabezpieczono przed zanieczyszczeniami obszary Natury 2000. Dzięki tym zmianom żyjemy w lepszym i zdrowszym środowisku - podkreśla burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz.